Jak poradzić sobie z ciągłym odchrząkiwaniem?

Masz problemy z ciągłym odchrząkiwaniem? Pomimo tego, że jakoś przesadnie nie nadwyrężasz swojego głosu, to jednak nawet przy krótkiej rozmowie musisz robić sobie przerwy na odkaszlnięcie? Takie problemy z głosem mogą być związane ze… stresem. Często nie mamy takiej świadomości, że zwykły stres może nas doprowadzić do naprawdę poważnych komplikacji zdrowotnych i zupełnie nietypowych, pozornie niezwiązanych z psychiką problemów. Laryngolog najprawdopodobniej powie ci dokładnie to samo. Możesz go oczywiście odwiedzić, aby się w tym upewnić, ale równie dobrze możesz od razu przetestować poniższe metody, bo istnieje spora szansa, że to właśnie dzięki nim poradzisz sobie z odchrząkiwaniem, bo poradzisz sobie właśnie z wywołującym je stresem.

Jeżeli dzień w dzień i to dosłownie bez przerwy odczuwasz silne napięcie, zadbaj o to, aby w twoim życiu było jak najmniej czynników stresogennych. Zrezygnuj całkowicie z jakichkolwiek używek. Jak najszybciej pożegnaj się z papierosami, które tylko pozornie działają odprężająco, bo w rzeczywistości podwyższają ciśnienie i przyspieszają akcję serca. Ogranicz kawę. Zwykłą czarną herbatę zastąp natomiast lekkimi ziółkami – rumiankiem, melisą oraz szałwią. Możesz też przygotowywać sobie ciepłe napary z kozłka lekarskiego. Znakomicie wpływają one właśnie na nerwy i sprawiają, że rzadziej się denerwujesz i zawsze jesteś w stanie szybko się uspokoić.

Nie zapominaj również o regularnym wentylowaniu pomieszczeń, a już zwłaszcza tych, w których najczęściej przebywasz lub pracujesz. Gdy tylko możesz, otwieraj okna. Czasami pewne problemy z głosem, takie jak konieczność ciągłego kasłania i odchrząkiwania, mogą brać się właśnie z niedotlenienia. Pracuj też ze swoim oddechem. Naucz się oddychać przeponą i wprowadzać tlen bezpośrednio do jamy brzusznej. Unikaj płytkiego oddychania, które źle wpływa na cały organizm. Nawet taka prosta zmiana może stać się początkiem niezwykłych efektów.