Podstawowe składniki instalacji fotowoltaicznej i ich rola w systemie

Gdy planuje się inwestycję w energię słoneczną, ważne jest, aby właściwie przystosować moc systemu do indywidualnego zapotrzebowania na energię. Równie istotne jest zrozumienie, jakie elementy stanowią całość instalacji fotowoltaicznej, jakie są ich odpowiednie typy oraz jakość. Przedstawiamy kluczowe informacje, które pomogą Ci podjąć decyzje dotyczące planowania Twojego systemu fotowoltaicznego.

Domowa elektrownia słoneczna składa się z wielu różnych elementów – nie tylko modułów PV (fotowoltaicznych) i kilku kabli. Właściwe połączenie tych komponentów ma kluczowe znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa całego systemu. Podstawowy zestaw składa się z paneli fotowoltaicznych, falownika, kabli, optymalizatorów, złączek, zabezpieczeń elektrycznych oraz konstrukcji podtrzymującej panele.

Panele fotowoltaiczne dostępne na rynku dzielą się na dwa główne typy: monokrystaliczne i polikrystaliczne, które różnią się techniką produkcji. Niezależnie od typu panelu, który wybierzesz, zawsze należy dokładnie przyjrzeć się producentowi, aby upewnić się, że jest renomowany i wiarygodny. Ważne jest również sprawdzenie mocy i wydajności poszczególnych modułów, a także gwarancji i certyfikatów, które różnią się w zależności od producenta.

Drugim kluczowym komponentem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, inaczej inwerter, który konwertuje prąd stały generowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który jest dostarczany do gniazdek elektrycznych. Wybór odpowiedniego falownika zależy od tego, czy system ma być połączony z siecią energetyczną (falownik on-grid) czy pracować niezależnie (falownik off-grid). W przypadku systemów z magazynem energii oraz podłączeniem do sieci, potrzebny jest falownik hybrydowy. Przy wyborze falownika warto uwzględnić nie tylko jego sprawność i producenta, ale także maksymalną moc dopasowaną do specyfiki konkretnej instalacji.