biznes

5 wskazówek na sukces w biznesie

Faktem jest to, że istnieje wiele dostępnych ścieżek do sukcesu w biznesie. Podobnie jak to, że można się wiele nauczyć od różnych przedsiębiorców. A jedną rzeczą wspólną wszystkich przedsiębiorców jest rozwiązywanie problemów klientów.

Ludzie sukcesu w świecie biznesu szukają przewagi w zakładaniu i prowadzeniu odnoszących zyski przedsiębiorstw. Oto garść przydatnych wskazówek dla osób prowadzących własny biznes.

Ustanówmy biznesplan

Zanim przedsiębiorca zajdzie za daleko, najpierw powinien opracować biznesplan. Biznesplan jest często porównywany do planu określającego etapy przejścia – od pomysłu do rynku i dalej. Sporządzenie biznesplanu pomaga interesariuszom skoncentrować się na wykonalności przedsięwzięcia i kierunku, do którego zmierza.

Badania pokazują, że opracowanie biznesplanu jest opłacalne. Przedsiębiorcy, którzy dysponowali biznesplanem, odnieśli większy sukces niż osoby bez planu. Nie zapominajmy, że potencjalni inwestorzy dokładnie przeanalizują biznesplan, sprawdzając go pod kątem naszych zachcianek i oczekiwań.

Uwzględnijmy ryzyko

Ryzyko jest nieodłączną części prowadzenia biznesu. Przedsiębiorcy mogą narażać własne pieniądze, pieniądze rodziny i przyjaciół oraz pieniądze inwestorów, bez gwarancji sukcesu. Nawet jeśli zrobią wszystko dobrze, kluczowy dostawca może zbankrutować lub pandemia może rozprzestrzenić się na całym świecie w niewłaściwym czasie. Ryzyko niepowodzenia wisi nad każdym przedsiębiorstwem, a wielu przedsiębiorców ponosi porażkę w swoich wysiłkach zmierzających do zbudowania i uruchomienia firmy.

Porażka nie oznacza kompletnej przegranej. Aczkolwiek, jest sygnałem, że coś musi się zmienić. Wprowadzanie zmian i uczenie się na porażkach zmniejsza ryzyko i może prowadzić do długoterminowego sukcesu. Przedsiębiorcy mogą również zarządzać ryzykiem, łagodząc czynniki, które mogą przytłoczyć firmę.

Zainwestujmy w czas

Czas jest jednym z czynników, które przedsiębiorca może kontrolować. Inwestowanie w czas niekoniecznie oznacza spędzanie wszystkich godzin na pełnych obrotach (i zaniedbywanie snu), aby rozwijać biznes.

Oznacza to jedynie, że nie należy naciskać na biznes, aby rósł szybciej niż przedsiębiorca i pracownicy mogą sobie z tym poradzić. Przedsiębiorcy, którzy grają w długą tę grę, mogą budować bardziej zrównoważone i znaczące firmy.

Zachowajmy ostrożność finansową

Wczesne i duże wydatki, aby szybko uruchomić firmę, mogą być kuszące. I w niektórych przypadkach taka strategia może się sprawdzić. Aczkolwiek, jeśli tak się nie stanie, firma będzie potrzebowała zasobów, aby się utrzymać. A coś takiego może prowadzić do poszukiwania większej ilości inwestycji na niekorzystnych warunkach lub pożyczania pieniędzy na wyższe stopy procentowe.

Ostrożność finansowa pozwala przedsiębiorcom zachować większą kontrolę nad ich biznesem. Ułatwia również przechowywanie pieniędzy na nieoczekiwane okazje lub kryzysy. Uważne obserwowanie wydatków może sprawić, że każda złotówka pójdzie dalej.

Finansowanie firmy z własnych przychodów w miarę jej rozwoju, zwane bootstrappingiem, również wymaga ostrożności finansowej. Zmusza to firmę do pozostania w bezruchu, aby nie wyprzedzała za bardzo siebie lub rynku.

Szukajmy opinii i mentora

Sprytni przedsiębiorcy przyznają się, gdy czegoś nie wiedzą. W takich przypadkach dobrze jest sięgnąć po wskazówki. Warto postawić na mentora z doświadczeniem, który może dostarczyć cennych informacji, zwłaszcza w obszarach, w których przedsiębiorcom może brakować wiedzy specjalistycznej.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Forbes, ponad 90% ankietowanych właścicieli małych firm stwierdziło, że mentorzy mieli bezpośredni wpływ na rozwój i przetrwanie ich firmy.

Mentoring i informacje zwrotne mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym od innych przedsiębiorców, a także inwestorów i nieformalnych doradców. Mogą zapewnić zewnętrzne, obiektywne perspektywy z różnych doświadczeń. Znalezienie mentorów wymaga czasu, ale może się opłacić na dłuższą metę.