Ciekawostki dotyczące zdrowego odżywiania – to warto wiedzieć!

Nieodparcie większość z nas coraz więcej zwraca uwagę na sposób swojego odżywiania, starając się wybierać zdrowiej i bardziej ekologicznie.

Warto jednak pamiętać, że niektóre przyzwyczajenia i produkty, które uważamy za zdrowe, w rzeczywistości mogą być szkodliwe dla naszego organizmu.

Śniadanie

Zacznijmy od śniadania. Często słychać, że najlepsze śniadanie to tzw. „białko i tłuszcz”, czyli jajecznica z boczkiem czy niezdrowej wieprzowiny. Nie do końca jest to prawda. O wiele zdrowiej jest zjeść śniadanie bogate w białko zwierzęce, ale pochodzące z chudszych kawałków mięsa, takich jak kurczak czy indyk. Warto też pamiętać o warzywach, które dodają nie tylko witamin, ale również tekstury i smaku do posiłku.

Owocowe soki

Innym „zdrowym” produktem, o którym warto wspomnieć, są tzw. „soki detox”. Niestety, większość z nich zawiera duże ilości cukru i jest w rzeczywistości mniej zdrowa niż zwykła woda. Lepiej postawić na naturalne soki z owoców i warzyw, które są mniej przetworzone i zawierają wiecej skladnikow odżywczych.

Słodziki syntetyczne są lepsze od naturalnych

Jedna z popularniejszych „zdrowych” alternatyw dla cukru to stewia. Niestety, nie jest ona tak dobra dla naszego organizmu, jak sie wydaje. Stewia może mieć działanie przeczyszczające i prowadzić do wymiotów oraz biegunek, szczególnie jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Zdrowym zamiennikiem cukru może być natomiast np. ksylitol czy erytrytol.

Tłuszcze

Nie mozna tez zapomniec o zdrowej dawce tłuszczu w diecie. Tłuszcz jest niezbędny dla naszego organizmu, ale warto wybierać te zdrowe, takie jak oliwa z oliwek czy awokado. Unikajmy natomiast tłuszczów trans i utwardzonych, które znajdują się m.in. w fast foodach czy typowych przekąskach, ponieważ mogą one prowadzić do chorób serca i innych problemów zdrowotnych.

Ilość lepsza niż jakość

Innym ważnym aspektem zdrowego odżywiania jest ilość spożywanego jedzenia. Często zdarza się, że jemy zbyt dużo, nawet jeśli wybieramy zdrowe opcje. Pamiętajmy o tym, by kontrolować porcje i nie objadać się nawet zdrowymi produktami.

Gotowanie jest super

Na koniec warto też zwrócić uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Redakcja serwisu https://prebiotic.pl/ zaznacza, że warto unikać smażenia na dużych ilościach tłuszczu i wybierajmy metody takie jak gotowanie, duszenie czy grillowanie. Pamiętajmy też o tym, by nie przesadzać z solą, która może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.