Ficus lyrata – jak hodować i dbać o roślinę zwieńczoną mianem dekoracyjnej królowej wnętrz?

Fikus lirolistny, zwany inaczej figowcem lirolistnym, jest odmianą rośliny, która zdobi naszą planetę od milionów lat. W domowym otoczeniu staje się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym dodającym wnętrzom odrobiny tropikalnej zieleni. W swoim naturalnym siedlisku, ten niepozorny gatunek rośliny prowadzi jednak pasjonujące życie. Na początku swojej egzystencji, fikus lirolistny żyje jako epifit, czyli organizm rosnący na innym drzewie bez korzystania z jego zasobów. Z biegiem czasu, figowiec poszerza swoją strukturę w dół, szukając podłoża, które pozwoliłoby mu zapuścić korzenie i finalnie przekształcić się w pełnoprawne drzewo mierzące nawet 15 metrów wysokości!

Na naszej planecie znajduje się ponad 800 różnych gatunków fikusa lirolistnego, będących częścią rodziny morwowatych. Ficus lyrata, gatunek występujący dziko głównie w zachodniej Afryce, od Kamerunu aż po Sierra Leone, ma bardzo charakterystyczne liście z wyraźnym układem nerwów, przypominające kształtem skrzypce lub lirę. Największe liście tego gatunku spotykane w lasach tropikalnych mogą osiągnąć aż 45 cm długości! Fikusy lirolistne rodzą drobne, niewielkie kwiaty, z których następnie rosną nieduże owoce – figi o średnicy około 3 cm, które nie są jadalne.

W warunkach domowych, fikus lirolistny osiąga maksymalnie 2-3 metry wysokości i bardzo rzadko zakwita lub owocuje. Jednak to nie stanowi przeszkody dla entuzjastów tej rośliny, którzy od lat promują figowce jako modne elementy dekoracji wnętrz. W 2012 roku, media ogłosiły fikusa lirolistnego prawdziwym hitem roku, co spowodowało znaczny wzrost jego popularności. Skutkiem tego było wprowadzenie figowców do oferty sprzedażowej IKEA w 2013 roku jako trendy dodatek do wnętrza. Obecnie figowce są dostępne na sprzedaż praktycznie wszędzie – od małych sadzonek mierzących kilkanaście centymetrów, po dorosłe rośliny przekraczające metr wysokości.

Podczas uprawy fikusa lirolistnego należy pamiętać, że preferuje on wysoki poziom nasłonecznienia, ale raczej w formie rozproszonego światła niż bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej umieścić go około metra od okna skierowanego na zachód lub południe. Trzeba jednak uważać na przeciągi – figowiec lirolistny ceni sobie stabilne ciepło i stojące powietrze.