Granat – cudowny eliksir życia znany od wieków

Przez wieki granat, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, był ceniony przez ludzi. Wierzono, że ma zdolność do przedłużania życia, wzmacniania serca i zwiększania doznań erotycznych. Z biegiem lat te przekonania zdobyły potwierdzenie naukowe, a lista korzyści płynących z konsumpcji tego owocu urosła.

W starożytnych Chinach eliksir z soku granatu był uznawany za dający życie. Średniowieczne społeczeństwa przypisywały mu moc zapewniania długowieczności. Od niepamiętnych czasów jest to owoc uważany za symbol płodności, gdzie ponad połowa jego masy to ziarna. Sok z granatu był stosowany jako lek na rany, a skórka była wykorzystywana w terapii biegunki, wrzodów, próchnicy i stanów zapalnych gardła. Kora i korzeń były skuteczne w walce z tasiemcem, natomiast kwiaty stosowano jako środek przeciwdiabetyczny. Granat jako znakomity owoc często był obecny w herbach lekarskich korporacji na całym kontynencie europejskim.

Współczesna nauka podjęła powyżej 200 różnych badań na temat właściwości granatu. Uzyskane wyniki potwierdziły jego skuteczność w walce z wolnymi rodnikami, procesami zapalnymi oraz chorobami serca. Największym bogactwem, które granat posiada, są łatwo przyswajalne polifenole – silne przeciwutleniacze. Sok z granatu zawiera ich trzy razy więcej niż zielona herbata lub czerwone wino.

Granat znany jest ze swoich wielu korzyści dla zdrowia:
poprawia krążenie krwi, zwłaszcza u osób dotkniętych chorobą wieńcową, redukuje złogi i zwapnienia, obniża ciśnienie krwi i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu; pomaga w walce z rakiem prostaty; może wspierać leczenie raka piersi, ponieważ badania in vitro wykazały zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych; spowalnia starzenie i postęp demencji wywołanej chorobą Alzheimera; łagodzi problemy trawienne dzięki zawartości kwasu cytrynowego i taniny o właściwościach ściągających; pomaga przy dolegliwościach kobiecych, głównie związanych z PMS i menopauzą dzięki obecności fitoestrogenów; zapobiega problemom z erekcją. W medycynie tybetańskiej były podstawowym składnikiem leku na potencję. Substancje czynne zawarte w granatach mają korzystny wpływ na potencję, redukują zaburzenia erekcji, pobudzają libido i zwiększają doznania erotyczne; odmładza i regeneruje skórę, poprawia jej ukrwienie i koloryt. Przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych, ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Zawarty w nich kwas elagowy wzmacnia ściany komórek, zapobiegając utracie przez nie wody, co opóźnia proces starzenia.

W naszym asortymencie znajdują się liczne produkty zawierające ten cudowny składnik. Można u nas kupić między innymi: sok z granatu, napój likopenowy jabłko-granat, herbatę z owocem granatu oraz zieloną herbatę z domieszką granatu oraz sok z brzozy z dodatkiem granatu! Serdecznie zapraszamy!