Jak wyleczyć chrapanie? – praktyczne sposoby

Chrapanie jest bardzo częstą dolegliwością u osób dorosłych. W niektórych przypadkach może być objawem bezdechu sennego, ale w większości przypadków nie jest.

Chrapanie może również powodować problemy dla Ciebie i Twojego partnera, ponieważ wpływa na jakość Twojego snu, a czasami również zakłóca sen drugiej osoby. Jeśli więc chrapiesz lub doświadczasz jakichkolwiek trudności podczas snu, to zastosuj się do tych prostych wskazówek:

Rzuć palenie, aby nie chrapać

Istnieje kilka innych rzeczy, które mogą powodować chrapanie. Jedną z nich jest palenie, które może przyczynić się do przyrostu masy ciała, bezdechu sennego (stanu, w którym drogi oddechowe zamykają się podczas snu), chorób serca i raka. Palenie jest również złe dla Twojego zdrowia w ogóle.

Jeśli jesteś palaczem od wielu lat, to jest mało prawdopodobne, że rzucenie palenia całkowicie wyleczy Twoje chrapanie, ale pomoże znacznie zmniejszyć problem.

Chrapanie? Schudnij!

Jeśli masz nadwagę, utrata wagi zmniejszy rozmiar twojego gardła. To zmniejsza obciążenie mięśni gardła i pozwala im na pełniejsze rozluźnienie, kiedy powinny być w stanie spoczynku. Wynik. Mniej chrapania!Ponadto tkanka tłuszczowa rozszerza się z wiekiem i często prowadzi do objawów chrapania, takich jak bezdech senny — więc jeśli chcesz wyleczyć chrapanie na stałe, ważne jest, abyś miał oko na to, ile wagi (i tłuszczu) zyskujesz co rok lub tak.

Wreszcie: utrata wagi może zmniejszyć ilość jedzenia, które można połknąć na raz. Oznacza to, że mniej powietrza zostanie uwięzione wewnątrz Twojego przełyku i spowoduje wibracje, które prowadzą do odgłosów chrapania!

Unikaj alkoholu dla lepszego snu i pozbycia się chrapania

Bezdech senny to stan, w którym drogi oddechowe zamykają się lub zostają zablokowane podczas snu i powodują, że przestajesz oddychać. Często skutkuje to głośnym chrapaniem, które może być bardzo niepokojące dla Twojego partnera, gdy próbuje zasnąć. Alkohol może również zwiększyć ryzyko rozwoju bezdechu sennego, dlatego ważne jest, abyś unikał alkoholu przed pójściem spać.

Co więcej, jeśli masz problemy ze snem z powodu przewlekłych schorzeń, takich jak astma lub zespół niespokojnych nóg (RLS), najlepiej nie pij alkoholu w ogóle, ponieważ może on pogorszyć te warunki i sprawić, że będą one trudniejsze dla Ciebie, gdy będziesz próbował zasnąć.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Zwiększają one tętno, co może pomóc w lepszym zasypianiu poprzez skrócenie czasu potrzebnego na zaśnięcie i pomoc w utrzymaniu dłuższego snu. Pomaga również regulować swój metabolizm, dzięki czemu spalasz więcej kalorii w ciągu dnia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci schudnąć i zmniejszyć objawy chrapania poprzez ogólną poprawę jakości oddychania.

Ponadto regularne ćwiczenia mogą pomóc rozluźnić mięśnie w gardle, które mogą przyczyniać się do problemów z chrapaniem (np. tych spowodowanych spożywaniem alkoholu). Inne korzyści to uczucie spokoju i odprężenia — co może pomóc w zapobieganiu czynnikom związanym ze stresem, takim jak zaburzenia równowagi hormonalnej lub niezdrowe wybory żywieniowe, które zbytnio wpływają na jakość snu — i ogólnie lepsze samopoczucie!

O praktykach związanych ze zdrowym stylem życia przeczytasz w portalu Praktyczni.pl.