Najbardziej mroźne i nieprzyjazne miejsca na Ziemi, które mimo wszystko stanowią fascynujące punkty badań naukowych

Świat najmroźniejszych lokacji na naszej planecie to nieprzyjazne dla człowieka miejsca, w których życie to wyzwanie. Mimo to, dzięki niezłomnej odwadze i wysiłkom naukowców, udało się osiągnąć te ekstremalne punkty i prowadzić tam badania. Wyjątkowo niskie temperatury sprawiają, że standardowe termometry nie są tam użyteczne. Skóra narażona na takie warunki zamarza w ciągu minut, a powietrze jest tak zimne, że oddech zamienia się w kryształy lodu. Wszystko to jednak tworzy piękne, zimowe krajobrazy ze śniegiem i soplami lodu. Oto lista dziesięciu najzimniejszych miejsc na Ziemi.

Dome Fuji w Antarktydzie z temperaturą -93,20oC to jedno z najzimniejszych miejsc na naszej planecie. Satelita Landsat 8 w 2010 roku potwierdził to naukowcom, skierowując swoje instrumenty na ten obszar pokrywy lodowej Antarktydy Wschodniej. Zanotowana tam najniższa temperatura wyniosła -92,30oC, co potwierdziło, że ta sucha i zimna pustynia to najzimniejsze miejsce na Ziemi. Mimo to, ludzie znaleźli sposób na przetrwanie tam, nawet gdy temperatury rzadko przekraczają -30,00oC. Dome Fuji, zwane również Dome F czy Valkyrie Dome, jest też miejscem działalności japońskiej stacji badawczej od 1995 roku. Z rdzeni lodu wydobywanych na tym obszarze uzyskano cenne informacje o historii klimatu Ziemi sięgającej 720 000 lat.

Stacja badawcza Wostok na Antarktydzie to kolejne z najzimniejszych miejsc na Ziemi, które paradoksalnie jest jednocześnie bardzo nasłonecznione, szczególnie w grudniu, kiedy słońce świeci tam przez ponad 22 godziny na dobę. Ta stacja posiada również rekordowo niską średnią temperaturę letnią wynoszącą -32,00oC. Założona przez Związek Radziecki w 1957 roku, stacja Wostok jest miejscem prowadzenia fascynujących badań naukowych. Naukowcy badają tam między innymi rdzenie lodowe oraz penetrują Jezioro Wostok – ogromne jezioro subglacjalne ukryte pod lodem. Odkryto tam ekosystem składający się z drobnoustrojów i organizmów wielokomórkowych, które są odseparowane od świata. W letnich miesiącach w stacji Wostok przebywa od 25 do 30 osób prowadzących badania.