Okres, kiedy zaczynamy podkręcać kaloryfery w naszych domach, niesie ze sobą większe zapotrzebowanie na energię cieplną, którą niekiedy marnujemy. Jak więc efektywnie zarządzać ciepłem, aby nie przepłacać i nie przegrzewać wnętrz? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Zacznij od regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Gdy wyjeżdżasz na weekend czy urlop, ograniczaj ogrzewanie do minimum, bowiem ponowne nagrzanie mieszkania nie jest procesem długotrwałym. Unikaj ustawiania grzejników na maksimum – suche powietrze ma negatywny wpływ na skórę i zdrowie. Spadek temperatury o 2-3 stopnie podczas snu sprzyja zdrowemu odpoczynkowi. Każde obniżenie temperatury o 1 stopień to oszczędność około 5% energii cieplnej.
Staraj się wykorzystywać jak najwięcej ciepła generowanego przez grzejniki. Nie zasłaniaj ich firankami czy zasłonami. Zdecyduj się na usunięcie dekoracyjnych obudów grzejników – skierowują one duże ilości ciepła na ściany, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Warto rozważyć montaż ekranów za grzejnikowe – dzięki nim strumień ciepła będzie kierowany do wnętrza mieszkania, a nie na zewnątrz.
Podmień stare okna i drzwi balkonowe na nowoczesne modele. Stare okno może przepuszczać nawet 10 razy więcej ciepła niż ściana, podczas gdy nowoczesne okno – 2-2,5 razy. Szczególnie jeżeli posiadasz duże okna, możesz zaoszczędzić nawet do połowy wydatków na ogrzewanie. Wymiana stolarki okiennej to jedna z najefektywniejszych inwestycji przy oszczędzaniu energii cieplnej.
Nowoczesne okna są szczelne, dlatego pamiętaj o umiejętnym wietrzeniu domu. Mieszkanie powinno być wietrzone krótko, ale intensywnie, najlepiej poprzez szerokie otwarcie okien po przeciwnych stronach mieszkania, tworząc przeciąg. Podczas takiego wietrzenia warto zakręcić zawór przy grzejniku, aby nie marnować ciepła.
Zastanów się nad instalacją termostatycznych zaworów grzejnikowych. Pozwalają one na precyzyjne ustalenie temperatury w pomieszczeniach i ograniczenie poboru ciepła. Dodatkowe urządzenia, takie jak dmuchawy elektryczne, konwektory czy ogrzewanie podłogowe, powinny być używane oszczędnie i tylko w okresach przejściowych lub kilka razy w ciągu doby. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii nawet o 12%.
Zamontuj rekuperator – jest to urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku, dzięki czemu straty ciepła spowodowane wentylacją są mniejsze. Rekuperator umożliwia zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza nawet do 80%. Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają dodatkowo odzyskiwanie pary wodnej zawartej w powietrzu wydmuchiwanym na zewnątrz i jej przekierowanie do nadmuchiwanego powietrza, co pomaga oszczędzić energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku.