Preparaty łagodzące dolegliwości po ukąszeniach owadów: rodzaje, mechanizm działania, efektywność

Okres wiosenno-letni to czas, kiedy z ogromną radością korzystamy z odpoczynku na łonie natury, zarówno podczas długich urlopów, jak i krótkich weekendowych wypadów czy przyjemnych popołudniowych pikników. Jest to jednak również pora roku, gdy obserwujemy wzmożoną aktywność owadów, a niestety wśród nich są również te, które potrafią nas ukąsić lub użądlić. Nietrudno o pieczenie, swędzenie i ból spowodowany takim działaniem. Jakie preparaty stosować w sytuacji, gdy padliśmy ofiarą ukąszenia? Które z dostępnych na rynku leków na ukąszenia owadów mogą pomóc nam złagodzić związany z nimi dyskomfort? Jak sprawdzić ich skuteczność?

Jakie gatunki owadów mogą nas ukąsić na terenie Polski?
Ukąszenia owadów to bardzo nieprzyjemne zjawisko, które dotyka każdego z nas przynajmniej raz w ciągu sezonu wiosenno-letniego. W naszym kraju największym utrapieniem są komary, ale również błonkoskrzydłe – pszczoły, osy czy szerszenie. Z coraz większym natężeniem zdarza się nam również doświadczyć pogryzień meszek czy raczej nieszkodliwych ukąszeń pająków. Istotne jest, aby wiedzieć, jak postępować po ukąszeniu przez poszczególne owady.

Ukąszenia komarów
Komary są utrapieniem dla ludzi na całym świecie, niezależnie od strefy klimatycznej, w której mieszkają. W regionach o klimacie tropikalnym mogą one przenosić różnorodne choroby. Na szczęście, w naszych warunkach klimatycznych komary są głównie uciążliwe i ryzyko zarażenia się chorobą po ich ukąszeniu jest relatywnie niewielkie.

Jakie objawy może wywołać ukąszenie komara? Najczęściej są to:

zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia,
obrzęk o mniejszym lub większym stopniu nasilenia,
silny świąd skóry.

Użądlenie osy, pszczoły lub szerszenia
W przypadku użądlenia przez pszczołę, osę lub szerszeń, jad owada dostaje się do naszego organizmu, powodując nie tylko ból, ale także rumień, swędzenie i obrzęk. Ważne jest również pamiętanie, że u niektórych osób może wystąpić reakcja anafilaktyczna, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Najwięcej przypadków użądleń odnotowuje się u os, które w odróżnieniu od pszczół mogą atakować wielokrotnie podczas swojego życia i robią to zawsze, gdy czują się zagrożone. Ich jad jednak nie jest bardzo szkodliwy. Bardzo podobny składem, ale o dużo większym stężeniu ma jad szerszenia, który w połączeniu z dłuższym żądłem może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a samo użądlenie jest uważane za najbardziej bolesne.

Ukąszenia meszek
Meszki, wyglądające na pierwszy rzut oka jak popularne muszki owocówki, są niezwykle dokuczliwe i atakują w dużej grupie. Charakterystycznym objawem ukąszenia meszki jest rozerwanie naczyń włosowatych, co prowadzi do krwawych zmian na skórze. W rezultacie tego doświadcza się bólu i intensywnego świądu. Rany po takim ukąszeniu najlepiej od razu zdezynfekować i zastosować miejscowe preparaty łagodzące objawy ukąszenia.