Wśród najmłodszych, bardzo częstym zjawiskiem są ukąszenia owadów. Osy, pszczoły, mrówki czy kleszcze to tylko niektóre z gatunków, których ukąszenia mogą wywołać różne reakcje alergiczne u dzieci. Objawami takimi są najczęściej obrzęk, swędzenie skóry oraz zaczerwienienie w miejscu ukąszenia. Chociaż rzadko, zdarza się że ukąszenia mogą prowadzić do rozwoju reakcji anafilaktycznej. Leczenie tych przypadków opiera się przede wszystkim na chłodzeniu miejsca ukąszenia oraz stosowania preparatów łagodzących ból i obrzęk.
Największe zagrożenie dla dzieci niesie ze sobą okres od wiosny do jesieni, kiedy to owady są najbardziej aktywne. Najczęściej to właśnie komary, meszki, kleszcze, osy, pszczoły oraz pchły są przyczyną bolesnych zmian na skórze naszych pociech. Warto jednak pamiętać, że reakcja organizmu na ukąszenia jest bardzo indywidualna i różni się w zależności od człowieka.
Kiedy dziecko zostanie ukąszone przez owada, to zazwyczaj jest to powód do niepokoju i płaczu. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic nie tylko uspokoił swoje dziecko, ale przede wszystkim złagodził ból i świąd po takim incydencie.
Po pierwszym ukąszeniu owada, u większości dzieci pojawiają się różnego rodzaju zmiany skórne takie jak bąbel, rumień, pęcherzyk czy rozdrapywane grudki. W przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci mogą one przyjmować postać dużych pęcherzy.
U niektórych dzieci pojawia się uczulenie na ukąszenia owadów, co skutkuje powstawaniem rozległych pęcherzy, które mogą prowadzić do powstania wrzodów i wtórnego zakażenia bakteryjnego. W cięższych przypadkach reakcji na ukąszenie mogą pojawić się objawy takie jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie śledziony oraz wzrost ilości limfocytów we krwi.
Na szczęście, zdecydowana większość ukąszeń owadów u dzieci nie jest groźna. Tylko u niewielkiej liczby osób rozwija się niebezpieczna reakcja anafilaktyczna. W Polsce najgroźniejszymi owadami są błonkoskrzydłe, takie jak pszczoły, osy i mrówki. Jad tych owadów może doprowadzić do anafilaksji u osób z nadwrażliwością, chociaż na szczęście takie reakcje zdarzają się rzadko.