szczescie

Proste wskazówki psychologiczne na szczęśliwszy i lepszy dzień

W tym artykule podzielimy się z Wami prostymi i skutecznymi sposobami, jakie możecie stosować każdego dnia, aby poprawić sobie nastrój i uczynić swoje życie lepszym. Bez zbędnych ceregieli, oto sześć prostych wskazówek na szczęśliwszy i lepszy dzień:

Zróbmy przerwę, gdy dopada nas negatywny nastrój

Wyobraźmy sobie, że w naszej głowie znajduje się odpowiedni przycisk „stop”, który aktywujemy, gdy nasze życie wjeżdża na negatywne tory.

Oczywiście odczuwanie innych emocji poza szczęściem jest zdrowe i naturalne. Jednakże, gdy czujemy, że do naszych procesów myślowych wkrada się negatywność, bądźmy otwarci i gotowi, aby to zaakceptować. A następnie skonfrontujmy się z tym uczuciem i dajmy mu trochę przestrzeni.

To my mamy całkowitą kontrolę nad swoimi emocjami. Dlatego w takim momencie mamy wybór: albo pozwolimy, by te negatywne myśli krążyły w naszej głowie, albo możemy zastosować nieco inną perspektywę.

Na przykład, zadajmy sobie takie pytania: „Czy ta myśl jest trafna?”, „Czy ta myśl jest pomocna?” Faktem jest, że spojrzenie z perspektywy poznawczej może pomóc nam zrobić krok wstecz i naprawdę zidentyfikować, co się z nami dzieje.

Głębokie oddechy

Głębokie oddychanie i możliwość pełnego zanurzenia się w technikach tego procesu może pomóc zmniejszyć obciążenie, uspokoić układ nerwowy i pozwolić na napływ pozytywnych myśli. Można to zrobić, wykonując powolny wdech, licząc do czterech, a następnie powoli wydychając. W trakcie powinniśmy się skupiać na odczuciu oddychania, wypełniając płuca do samego końca.

Podczas tej metody wyobraźmy sobie, że jesteśmy w swoim szczęśliwym miejscu. Zadajmy sobie pytania; co tam robimy, jak się czujemy i z kim tam jesteśmy, jednocześnie zanurzając się w odpowiedziach i wcielając się w te uczucia.

Zróbmy dla kogoś coś miłego

Udowodniono, iż akty dobroci sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi, a do tego jeszcze rozprzestrzeniają to mentalne bogactwo.

Możemy, na przykład, zaparzyć filiżankę herbaty lub kawy koledze z pracy, gdy widzimy, że jest zajęty. Możemy też wysłać SMS-a do przyjaciela lub członka rodziny, aby powiadomić go, że o nim myślimy. Albo zaoferujmy pomoc obcej osobie, jeśli widzimy, że zmaga się z jakimś problemem. Możliwości jest tutaj bardzo wiele.

Spróbujmy też dojść do punktu, w którym każdego dnia będziemy wykonywać co najmniej jeden dobry uczynek. Coś takiego sprawi, że poczujemy się znacznie bardziej usatysfakcjonowani naszym życiem.

Praktykujmy wdzięczność

Często mówimy o wdzięczności. I nie bez powodu. A to dlatego, że może ona nieco polepszyć nasze życie.

Skoncentrujmy się na rzeczach, które w tej chwili dobrze nam się układają, bez względu na to, jak małe mogą się wydawać. Powinniśmy świętować te momenty.

Ponadto, prowadźmy dzienniczek i każdego dnia wpisujmy do niego jedną rzecz, za którą jesteśmy wdzięczni. A następnie obserwujmy, jak nasz sposób myślenia zmienia się na lepsze.

Świętujmy swoje sukcesy

Skoro jesteśmy już przy wdzięczności, warto też mieć na uwadze świętowanie wszystkich sukcesów, z jakich jesteśmy dumni.

Zapiszmy wszystko, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich 24 godzin lub kilku dni, nawet jeśli jest to coś tak prostego jak ścielenie łóżka, składanie prania, załatwianie spraw na poczcie, czy pisanie raportu do pracy.

Rozpoznanie wszystkich swoich osiągnięć – dużych, średnich, czy małych – pomoże nam utrwalić poczucie, że dobrze sobie radzimy. A do tego zaleje nasz umysł falami pozytywnych wibracji.

Uśmiechajmy się

Niezależnie od tego, czy kogoś znamy, czy nie, powitanie z uśmiechem może nie tylko uszczęśliwić nasz dzień, ale również dzień tej osoby. Badania sugerują, że szczęście może wydłużyć nasze życie o lata, a utrzymywanie szczęśliwego i pozytywnego nastroju może być ważną częścią zdrowego i spełnionego życia.

Tak proste czynności, jak częstsze uśmiechanie się, mogą być potężnym krokiem w kierunku tego stanu szczęścia.

Dobre samopoczucie może nam również zapewnić dobry i kojący sen. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak go uzyskać, wejdź pod ten link.