Twórcze pomysły na wykorzystanie choinki po Bożym Narodzeniu

Święta Bożego Narodzenia minęły, a twoja choinka, która wcześniej błyszczała w pełnej krasie z odświeżającymi ozdobami, zaczyna tracić swoje igły. Koty widzą w niej idealny drapak, a prezenty, które kiedyś były pod nią, już dawno zniknęły. Ale nie martw się – mamy dla ciebie kilka propozycji, jak twórczo wykorzystać twoje świąteczne drzewko.

Najprostszym rozwiązaniem jest kompostowanie lub tworzenie ściółki. Twoje drzewo jest biodegradowalne, dlatego bez problemu wróci do natury. Jeśli posiadasz kompostownik, możesz na nim umieścić drobno posiekane gałęzie choinki. Wiele sklepów ogrodniczych przyjmuje także nieokorowane drzewa i za pomocą specjalnych urządzeń przekształca je w ściółkę lub kompost.

Twoje drzewko może również służyć jako element dekoracyjny krajobrazu. Pokrój pień na mniejsze części i użyj ich do wykończenia ścieżek ogrodowych lub klombów. Możliwe jest również stworzenie efektownych aranżacji ogrodowych, wykorzystując różnej grubości kawałki pnia jako podpórki dla doniczek. Wiertło pozwoli ci stworzyć z pnia karmnik dla ptaków, a gałęzie drzewa mogą posłużyć jako osłona dla roślin w zimie.

Jeśli lubisz ogniska, możesz wykorzystać suche gałęzie i kawałki pnia jako drewno opałowe. Pamiętaj jednak, że palenie choinek w kominku domowym jest niezalecane – podczas spalania choinki wydzielają kreozot, wysoce łatwopalną substancję, która może doprowadzić do pożaru komina.

Jeżeli twoja choinka była zakupiona w doniczce, możesz ją posadzić w ogrodzie. Drzewko z nienaruszonymi korzeniami będzie pięknym, wiecznie zielonym dodatkiem do twojego przydomowego lasu.

Aromatyczne igły choinki mogą służyć jako naturalny odświeżacz powietrza. Zdejmij je z drzewa i umieść w lnianych woreczkach lub miskach z wodą – ich zapach utrzyma się przez długi czas.

Możliwości wykorzystania świątecznego drzewka jest naprawdę wiele. W Parku Stanowym Island Beach w New Jersey planują użyć resztek drzew do wzmacniania wydm nadmorskich. A jeżeli masz w pobliżu kozły – z pewnością chętnie by skosztowały twojego drzewka. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zapytać o zgodę ich właścicieli.