Zdrowie jest bezcenne i aby je utrzymać, niezbędne jest dostarczanie organizmowi wszystkich istotnych witamin oraz minerałów. Nasz umysł także wymaga odpowiedniego wsparcia, szczególnie w trudnych, stresujących momentach. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką rolę odgrywa w tym kompleks witamin z grupy B? W poniższym artykule przedstawimy ich znaczenie dla naszego układu nerwowego.
Witaminy z grupy B mają kluczowe znaczenie dla przekształcania przyjmowanego pokarmu w energię. Dlatego często są one zalecane jako wsparcie w walce ze zmęczeniem, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Energię potrzebujemy bowiem nie tylko do codziennych aktywności fizycznych, ale także do prawidłowego funkcjonowania umysłu. Dowiedz się, dlaczego to właśnie te witaminy szczególnie dbają o dobrostan naszego układu nerwowego.
Witaminy z grupy B i ich wpływ na układ nerwowy
Witaminy z grupy B pełnią rolę kofaktorów enzymatycznych, czyli substancji niezbędnych do zachodzenia reakcji chemicznych kontrolujących metabolizm składników odżywczych, tworzenie nowych komórek oraz przewodzenie impulsów nerwowych. Mają one zatem bezpośredni wpływ na sprawność układu nerwowego, a także na naszą koncentrację, nastrój i podatność na drażliwość.
Każda z witamin z grupy B pełni specyficzną rolę, ale razem tworzą harmonijną całość, niezbędną dla osiągnięcia homeostazy – stanu równowagi życiowej organizmu.
Co to jest kompleks witaminy B?
Początkowo sądzono, że istnieje tylko jedna witamina B. Z biegiem czasu jednak nauka odkryła wiele jej typów, które oznaczano kolejnymi numerami. Dzisiaj pod pojęciem „kompleks witamin z grupy B” rozumiemy przede wszystkim: tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3), cholinę (B4), kwas pantotenowy (B5), pirydoksynę (B6), biotynę (B7), inozytol (B8), kwas foliowy (B9) oraz kobalaminę (B12). Niektóre preparaty, takie jak witamina B kompleks oferowana przez Mito Pharma, mogą być dodatkowo wzbogacone o antyoksydanty: kwas alfa liponowy oraz koenzym Q10.
Chociaż możliwe jest dostarczanie każdej z wymienionych witamin osobno, najkorzystniejsze dla organizmu jest ich zbilansowane połączenie.
Naturalne źródła witaminy B – dieta bogata w „brain food”
Witaminy z grupy B, mimo swojego kluczowego znaczenia, nie są syntetyzowane przez nasz organizm. Dlatego tak ważne jest dostarczanie ich razem z pokarmem lub, w przypadku stwierdzenia niedoboru, za pomocą suplementacji. Witamina B12, która występuje jedynie w produktach zwierzęcych, wymaga szczególnego uwzględnienia przez osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. W takim przypadku warto rozważyć badanie poziomu witaminy B w organizmie i ewentualną suplementację.
Ważne jednak, aby pierwszym krokiem było zawsze poprawienie diety. Produkty takie jak mięso, ryby, nabiał, jajka, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i suszone owoce to świetne źródła witamin z grupy B. Wśród nich wyróżniają się wątróbka wieprzowa, drożdże spożywcze i spirulina (algi), które są szczególnie bogate w te cenne substancje.
Niezależnie od tego, czy chcesz wzmocnić układ nerwowy w trudnym okresie, czy już zauważyłeś skutki niedoboru witamin z grupy B, wprowadzenie do diety produktów bogatych w „brain food” to zawsze dobry pomysł. Pamiętaj też, że jeśli decydujesz się na suplementację B komplex, wybieraj preparaty o wysokiej jakości i czystości, zawierające wszystkie kluczowe witaminy z grupy B w odpowiednich proporcjach.