eko-student

Jak być studentem przyjaznym dla środowiska

Życie studenta często naładowane jest licznymi zajęciami, pracą, spotkaniami towarzyskimi, a nawet opieką nad rodziną. Jakby nie było, jest to duża liczba zobowiązań. I pewnie bycie zielonym nie jest zbyt wysoko na liście priorytetów. Jednak to powinno się zmienić.

Dlaczego? A dlatego, że łatwo jest wprowadzić kilka drobnych zmian, które są dobre zarówno dla środowiska, jak i dla portfela. Jak wiadomo, wszystko, co pozwala nam zaoszczędzić pieniądze podczas nauki, jest bardzo przydatne. W związku z tym poniżej znajdziecie kilka znakomitych eko-rozwiązań dla planety i pojemności Waszego konta.

Zakup produktów z recyklingu albo wielokrotnego użytku

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu albo mogą być używane wielokrotnie.

Oto kilka sugestii:

  • Papier do druku pochodzący w 100% z recyklingu jest świetnym rozwiązaniem na ochronę drzew. Jeszcze lepszym pomysłem jest całkowite zrezygnowanie z drukowania. Wystarczy, że będziemy zapisywać nasze notatki na laptopie.
  • Piórnik z przyborami z recyklingu.
  • Torby wielokrotnego użytku i/lub z recyklingu. Dzięki nim pozbędziemy się tych plastikowych. Niektóre supermarkety oferują też urządzenia do recyklingu miękkich tworzyw sztucznych.
  • Butelki wielokrotnego użytku z wodą. Są znacznie lepszym rozwiązaniem niż butelki plastikowe.

Recykling

Pomyślmy teraz o całym papierze, jaki zużywamy do notatek z wykładów i zadań. Dorzućmy jeszcze do tego pojemniki na wynos, plastikowe butelki na wodę, puszki po napojach i opakowania na przekąski z tych wieczornych sesji badawczych. Jeżeli więc już musimy korzystać z tych rzeczy, przynajmniej zadbajmy o to, aby później wrzucić je do odpowiednich pojemników na recykling.

Aczkolwiek, recykling to coś więcej niż tylko umieszczanie dokumentów i pojemników w odpowiednim koszu. Możemy też zastanowić się nad naszymi starymi ubraniami i podręcznikami do nauki. Nie wyrzucajmy ich. Zamiast tego, odsprzedajmy i zaróbmy trochę grosza. A jeśli nie mamy czasu na sprzedaż niechcianych elementów garderoby, możemy je przekazać do lokalnego sklepu z używanymi rzeczami.

Podobnie możemy zrobić w przypadku starych podręczników, których sprzedażą nie chcemy sobie zawracać głowy. Wystarczy namierzyć grupy studenckie na Facebooku i sprawdzić, czy możemy je tam sprzedać. Nie zajmie nam to zbyt wiele czasu. Albo zawsze możemy je przekazać potrzebującym studentom.

Korzystanie z alternatywnego transportu

Wizyty na siłowni mogą być dość kosztowne. W związku z tym warto pracować nad swoją kondycją, korzystając z transportu na świeżym powietrzu, takiego jak spacer lub jazda na rowerze. Transport publiczny i wspólne przejazdy to też świetne opcje.

Niektóre korzyści płynące z korzystania z takiego transportu:

  • Mniejsze zagęszczenie ruchu na ulicach
  • Zmniejszony wpływ na środowisko
  • Lepsze zdrowie publiczne i niższe koszty opieki zdrowotnej
  • Lepsze samopoczucie społeczności

Zmniejszanie zużycia energii

Jeżeli czegoś nie używamy, odłączmy to od zasilania. Skorzysta na tym nasz portfel i nasza planeta. I tak przy okazji, wyłączajmy też światło, gdy wychodzimy z pokoju. A żarówki tradycyjne zamieńmy na energooszczędne oświetlenie LED.

Energooszczędne diody LED zużywają około 20% energii zwykłej żarówki i działają też znacznie dłużej. Żarówki LED kosztują nieco więcej niż te tradycyjne, ale zwrócą nam się z nawiązką na dłuższą metę.

Lokalna żywność i zakupy

Kupowanie produktów lokalnych i ekologicznych może być czasami drogie, ale niekoniecznie. Dlatego warto udać się na lokalny rynek rolniczy, aby zakupić świeże owoce i warzywa z lokalnego regionu. Ponadto, tym sposobem wesprzemy też lokalnych rolników i hodowców.

A jeżeli lubimy prace ogrodowe, zawsze możemy uprawiać własne warzywa i owoce. Być może nie mieszkamy w domku i nie mamy podwórka, gdzie moglibyśmy posadzić to i tamto. Jednak nawet w takim wypadku mamy opcję – możemy zainwestować w ogródek na naszym parapecie albo balkonie, dzięki czemu będziemy mogli uprawiać świeże i zdrowe roślinki.