Jak kontrolować zachcianki żywieniowe (podstawowe wskazówki)?

Jeśli nastawimy nasze umysły na to, możemy kontrolować nasze zachcianki żywieniowe za pomocą kilku prostych sztuczek. Te zachcianki są często największymi winowajcami, które utrudniają nam utrzymanie idealnej wagi. Mogą one być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak niedobory żywieniowe lub czynniki psychologiczne.

Podstawowe wskazówki, jak kontrolować zachcianki żywieniowe

Mamy tendencję do doświadczania tych zachcianek żywnościowych dla żywności, które zapewniają niewielkie lub żadne korzyści odżywcze. Aby je kontrolować, powinniśmy zastępować je innymi, zdrowszymi pokarmami, w zależności od tego, czego naprawdę domaga się nasz organizm. Należy pamiętać, że impulsy te wynikają z zapotrzebowania na konkretne witaminy lub składniki odżywcze.

Na przykład, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, możemy cierpieć na znaczny niedobór kwasów tłuszczowych Omega-3, więc dieta bogata w ryby i oleje (szczególnie olej lniany lub kokosowy) to uzupełni. Czasami jednak zachcianki na słodycze są związane z poziomem cukru we krwi, a problem ten można rozwiązać unikając pieczywa i zastępując je owocami lub płatkami śniadaniowymi.

Zachcianki czekoladowe zasługują na osobną wzmiankę, gdyż wskazują na zbyt niski poziom magnezu. Aby temu zaradzić, powinniśmy stosować dietę bogatą w ryby, orzechy, nasiona i warzywa.

Z drugiej strony, zachcianki na słone potrawy zwykle oznaczają brak sodu; seler i ogórek są idealne do walki z tym problemem, ponieważ są dobrym źródłem sodu. Natomiast zachcianki serowe świadczą o niedoborze niezbędnych kwasów tłuszczowych, które można uzupełnić siemieniem lnianym, łososiem i orzechami włoskimi.

Jak już powiedzieliśmy, emocje odgrywają bardzo ważną rolę w zachciankach żywieniowych, ponieważ często używamy jedzenia, aby uspokoić smutek lub niepokój. Dlatego ważne jest, abyśmy zastanowili się, kiedy mamy ochotę na jedzenie: gdy jesteśmy zestresowani, gdy czujemy się samotni itp. W takim przypadku najlepiej jest wypełnić tę pustkę, rozpraszając uwagę lub, jeśli to konieczne, spożywając zdrowe pokarmy, takie jak owoce czy płatki śniadaniowe.

Bardzo skuteczne są również ćwiczenia relaksacyjne, szczególnie jeśli odczuwamy te zachcianki w nocy. Często jest tak, że kiedy mamy zamiar zasnąć, próbujemy się zrelaksować, nachodzi nas ochota na jedzenie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy w ciągu dnia dobrze się odżywiali, włączając do naszej diety wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Z drugiej strony, brak snu może być również przyczyną tych zachcianek.

Ponadto, pełnowartościowe i zdrowe śniadanie jest niezbędne, abyśmy nie czuli się głodni przez resztę dnia i nie podjadali między posiłkami. Z tego właśnie powodu zbyt restrykcyjne diety nie są zalecane przy odchudzaniu, gdyż wywołują większy głód i skłaniają nas do jedzenia pokarmów, które wcale nie są wskazane dla naszego zdrowia.

Dlatego widzimy, że najlepszym sposobem na kontrolowanie zachcianek jest stosowanie pełnowartościowej i zdrowej diety, a także regularne ćwiczenia fizyczne.