Porównanie efektywności kolektorów próżniowych i płaskich w produkcji ciepłej wody

Rozważając technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, warto zwrócić uwagę na kolektory próżniowe. Te nowoczesne urządzenia są zdolne do wytwarzania energii nawet w dni, kiedy słońce jest przykryte chmurami. Co więcej, najmniej kosztowny zestaw tego rodzaju może zaspokoić potrzeby czteroosobowej rodziny na ciepłą wodę aż w 80 procentach.

Koszt nabycia najtańszej instalacji kolektorów próżniowych wynosi około 6 tysięcy złotych. Urządzenia o powierzchni 3 metrów kwadratowych można zintegrować z budynkiem poprzez ich zamontowanie na dachu, balkonie lub rozstawienie w ogrodzie.

W środku tych kolektorów znajduje się specjalny płyn oparty na glikolu, który przepływając przez system luster, nagrzewa się do temperatury sięgającej nawet 100 stopni Celsjusza. Po osiągnięciu takiej temperatury, płyn kierowany jest do grzałki, która przekazuje zgromadzone ciepło do wody. W dni słoneczne, tego typu instalacja ma zdolność podgrzewania wody w bojlerze do 80 stopni Celsjusza, zaś w zimowe dni – do 30 stopni.

W porównaniu, kolektory płaskie działają najefektywniej podczas ciepłych i słonecznych dni. W Polsce takich dni jest jednak raczej niewiele. Pomimo tego, że są one tańsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż kolektory próżniowe, to nie są one optymalnym wyborem dla naszego klimatu.