Strach przed porzuceniem

Strach przed porzuceniem wiąże się ze strachem przed podejmowaniem decyzji za siebie. Ogólnie rzecz biorąc, ten strach pochodzi z konieczności opuszczenia domu naszych rodziców, ucieczki od szkodliwego partnera itd.
Strach jest zasadniczo generowany przez wyobrażanie sobie życia z pamięcią kogoś, kto już odszedł. Zaakceptowanie, że się boimy, jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia lęku przed porzuceniem. W głębi duszy jesteśmy bezczynnymi ludźmi…

Dlaczego boimy się porzucenia?

Na czym polega lęk przed porzuceniem? Jest to lęk silnie związany z niskim poczuciem własnej wartości lub brakiem wiary w swoje możliwości. Porzucenie wiąże się również z wyjściem z poza naszej strefy komfortu. A w głębi duszy
wolimy być w naszej strefie komfortu…Boimy się zmian, więc nie chcemy rezygnować. Wolimy tkwić w toksycznym związku lub okropnej pracy, przyjaźnić się z tymi samymi okropnymi i fałszywymi ludźmi… Jest to wymiana między wolnością a bezpieczeństwem.
Mamy trudności z podejmowaniem decyzji, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego, że ktoś inny decyduje za nas. Rodzice, nauczyciele, partner, szef… to ściąga z naszych barków odpowiedzialność.

Zaakceptowanie, że mamy ten strach przed porzuceniem, jest pierwszym krokiem do uzdrowienia.