Zastosowanie "zielonej edukacji" dla przedszkolaków poprzez wprowadzenie mini gospodarstw rolnych

W krajach wysokorozwiniętych, społeczeństwo często jest odseparowane od świata natury. Dorosłe jednostki zazwyczaj mają świadomość pochodzenia produktów spożywczych dostępnych w sklepach. Jednakże dzieci, zwłaszcza te młodsze, zwykle nie posiadają wystarczającej wiedzy o hodowli zwierząt i uprawie roślin. W związku z tym, grupa projektantów z Włoch o nazwie aut- – aut, postanowiła wprowadzić do przedszkoli innowacyjne rozwiązanie – mini gospodarstwa rolne.

Kreatywny pomysł włoskiego zespołu projektantów nosi tytuł Nursery Fields Forever. Głównym założeniem tej idei jest „nauka przez praktykę”, z naciskiem na interakcję z naturą oraz techniką. W tak zaprojektowanym przedszkolu nie ma tradycyjnego podziału na klasy czy sale. Zamiast tego przestrzeń jest otwarta i dostępna dla dzieci, gdzie mogą one obserwować rosnące warzywa i zwierzęta.

Cała struktura przedszkola będzie napędzana dzięki energii odnawialnej, pochodzącej z turbiny wiatrowej oraz paneli słonecznych. Tym samym, przedszkolaki będą miały okazję nie tylko zrozumieć podstawy gospodarki rolnej, docenić smak warzyw wyhodowanych przez siebie, ale również obserwować działanie nowoczesnego systemu energetycznego.

Projektanci wierzą, że dzięki interakcji z własną mini farmą, młode umysły rozwiną swoje umiejętności społeczne, zrozumieją istotę zdrowego trybu życia i będą mogły poprawić poczucie własnej wartości poprzez sukcesy osiągnięte w ramach eko-edukacji.