absurdalne-prawa

15 absurdalnych praw na świecie

Faktem jest, że wszystkie kraje mają swoje własne prawa. Niektóre z nich są unikalne, a niektóre dość absurdalne na swój sposób. Z tego względu w tym artykule skupimy się na różnych intrygujących zasadach, których nieprzestrzeganie może narazić przyjezdnych na nieprzyjemności.

 1. W Polsce nie jest mile widziane noszenie koszulek z Kubusiem Puchatkiem. Wszystko z powodu Tuszyna, gdzie chciano nazwać plac zabaw imieniem tego słynnego, miodkowego łakomczuszka. Radni miasta uznali, że postać jest „nieodpowiednio ubrana” i „półnaga”, a misia nazwano „obojnakiem bez spodni”!
 2. Na większości karaibskich wysp noszenie kamuflażu jest nielegalne. Kamuflaż może nosić tylko personel wojskowy kraju.
 3. W Szkocji można dostać mandat za jazdę po pijaku na krowie. Prawo z 1872 roku zabrania ludziom jeździć na krowie lub koniu pod wpływem alkoholu. To samo prawo mówi, że nie można nosić naładowanej broni po wypiciu kilku kielichów szkockiej whisky.
 4. W 2018 roku Dania uchwaliła ustawę zakazującą noszenia masek w miejscach publicznych. Zakazano noszenia takich rzeczy jak kaski, maski, sztuczne brody i burki.
 5. W Wiktorii w Australii nie można puszczać latawca ani grać w gry w miejscu publicznym, jeśli są one denerwujące dla innych osób.
 6. W Nowy Rok w Kambodży nie można używać pistoletu na wodę. Właściciele sklepów nie sprzedają tych produktów w ciągu dnia, ponieważ zabawa z pistoletami na wodę może spowodować „wypadki drogowe” i „zamieszki publiczne”. Można jednak zdecydować się na tę wodną zabawę w każdy inny dzień.
 7. Jeżeli przeklniemy na kogoś w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, możemy za to wylądować w więzieniu. Państwo może nałożyć na nas grzywnę, a nawet deportować nas pod pretekstem, że przeklinanie hańbi honor lub skromność osoby.
 8. Brak koronkowej bielizny w Rosji. W 2014 roku Rosja, Białoruś i Kazachstan nakazały noszenie bielizny wykonanej z co najmniej 6% bawełny. Władze stwierdziły, że zmiana ta została wprowadzona ze względów BHP.
 9. Japonia zakazała tańca po północy po tym, jak amerykańscy żołnierze zajęli kraj. I chociaż istniało prawo, zgodnie z którym obywatele nie mogli tańczyć po północy, Japonia zniosła je w 2015 roku. Jednak ludzie nadal nie mogą tańczyć w ciemności.
 10. Przed śmiercią musimy wykupić miejsce naszego pochówku w Sarpourenx we Francji. Powodem jest to, że gdy miejscowy cmentarz się zapełnił, w 2008 roku ówczesny burmistrz wydał zarządzenie, zgodnie z którym ludzie nie mogą umrzeć w granicach miasta, chyba że mają już wykupioną działkę grobową.
 11. Mijając samochód w New Jersey, musimy użyć klaksonu. Podczas gdy świat walczy ze zbyt dużym hałasem, wprowadzając ograniczenia trąbienia na skrzyżowaniach oraz w pobliżu szpitali i szkół, przepisy stanu New Jersey nakazują, aby podczas mijania samochodu po lewej stronie dawać znak klaksonem.
 12. Brak zamków z piasku w Hiszpanii. Zgadza się. W Hiszpanii obowiązuje prawo, zgodnie z którym nikt nie może zbudować zamku z piasku, nawet dzieci. A jeśli zostaniemy przyłapani na tym niecnym występku, możemy zostać ukarani grzywną od 100 do 1500 euro, w zależności od regionu.
 13. W Chinach nie można reinkarnować się bez pozwolenia! Dokładnie nie wiadomo, o co tutaj chodzi. Jednakże w tym kraju azjatyckim obowiązuje prawo, zgodnie z którym mnichom buddyjskim nie wolno się reinkarnować bez zgody rządu.
 14. Portugalia ma zakaz sikania w oceanie. Jest to kolejne prawo, w którym są całe tony absurdu. Jednak władze twierdzą, że takie prawo zapewni pływakom zdrowie.
 15. Zamężne kobiety w Boliwii mogą wypić tylko jeden kieliszek wina. Prawo to stoi również po stronie mężczyzn, którzy mogą wystąpić o rozwód, jeśli żona pije publicznie. Prawo zostało uchwalone w tym kraju, ponieważ prawnicy wierzyli, że alkohol może uczynić kobietę niemoralną.

Są to tylko niektóre z wielu niedorzecznych praw, na jakie można narazić się w różnych obszarach naszego globu. Dlatego warto mieć to na uwadze i zapoznać się z zasadami danego kraju, jeśli planujemy wyjechać tam na wakacje.