lato

Jak zapewnić sobie lato przyjazne dla środowiska

Wystarczy postępować zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby nasze lato stało się bardziej ekologiczne.

Zamienić standardowy krem ​​przeciwsłoneczny na wersję eko

Wiele filtrów przeciwsłonecznych zawiera szkodliwe chemikalia, które zanieczyszczają skórę i środowisko. Jednak nie jest to powód, aby całkowicie je pomijać, ponieważ kremy ​​przeciwsłoneczne chronią skórę przed ostrymi promieniami słońca.

Dobrym pomysłem może być szukanie bezpieczniejszych filtrów przeciwsłonecznych i unikanie składników, takich jak oksybenzon, palmitynian retinylu lub parabeny. Lepiej postawić na ochronę mineralną.

Oprócz stosowania kremów przeciwsłonecznych pamiętajmy o szukaniu cienia w ciągu dnia i noszeniu odzieży ochronnej. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które mają wrażliwą skórę.

Używajmy wentylatorów zamiast klimatyzacji

Z racji tego, że wentylator tylko wprawia powietrze w ruch, zużywa o 90% mniej energii niż klimatyzacja i nadal utrzymuje chłód w naszym domu.

Ażeby pokonać upał nawet w cieplejsze dni, możemy również umieścić przed wentylatorem miskę z lodem. Dzięki temu bryza z wentylatora będzie dmuchać na kostki lodu i wydmuchiwać chłodniejsze powietrze.

Wybierzmy torby na zakupy wielokrotnego użytku

Pomińmy plastik i przynieśmy własną torbę na zakupy wielokrotnego użytku. Składane i lekkie torby nie zwiększą wagi naszego bagażu. A za to przydadzą się podczas zakupów spożywczych, gdy będziemy na wakacjach.

Kupujmy lokalną żywność

Sprawdźmy, kiedy odbywa się lokalny targ rolników i upewnijmy się, że spożywane przez nas warzywa nie przebyły tysięcy kilometrów, by wylądować na naszym talerzu. Tym sposobem pomożemy wesprzeć małe gospodarstwa, które zwykle stosują metody rolnictwa ekologicznego. I będziemy mogli wybierać z bogatej gamy świeżych, sezonowych produktów.

Ponadto warto odejść od żywności przetworzonej i przyrządzać więcej posiłków w domu. Jest to tańsze i zdrowsze niż jedzenie poza domem.

Ograniczmy plastikowe naczynia jednorazowe

Lato oznacza pikniki i grille, a naczynia jednorazowe to wygodny wybór. Jednak, zamiast tego, możemy poprosić znajomych i rodzinę o przyniesienie własnych talerzy i sztućców. Pomoże to zmniejszyć ilość odpadów z papieru lub plastiku.

Inną opcją może być przygotowanie przekąsek niewymagających talerzy i użycie biodegradowalnych serwetek.

Zmniejszmy emisje dwutlenku węgla

Podróżujmy komunikacją miejską lub samochodem. I trzymajmy się z dala od samolotów. Emisje dwutlenku węgla z pociągów są mniej szkodliwe dla środowiska niż z samolotów, ponieważ nie są uwalniane bezpośrednio do górnych warstw atmosfery.

A kiedy już dotrzemy do celu, stawiajmy na ekologiczny rower lub nogi, zamiast na samochód.

Postawmy na ekologiczną odzież i pielęgnację skóry

Jeśli chcemy odnowić garderobę przed wakacjami, rozważmy opcje przyjazne dla środowiska. Mogą to być ubrania z barwnikami o niskiej intensywności, z wolnej od pestycydów bawełny organicznej albo materiałów naturalnych z recyklingu.

Wybierajmy kosmetyki ekologiczne do pielęgnacji skóry. Powinniśmy usunąć z półek te wysokochemiczne produkty. Dzisiaj istnieje wiele firm na rynku, które oferują takie towary. Dlatego możemy śmiało znaleźć coś dla siebie.

Wegańskie potrawy z grilla

Produkcja mięsa jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych – częściowo ze względu na ogromne ilości wody, zboża i innych zasobów potrzebnych do karmienia zwierząt.

Na szczęście grille są nie tylko dla mięsożerców! Obecnie istnieje wiele opcji bezmięsnych, w tym warzywa, skwierczące szaszłyki i pełne smaku hamburgery, które pozwolą nam cieszyć się przyjemnym grillem wegańskim.

Na przykład, hamburgery z ciecierzycy, szaszłyki z tofu, wegetariańskie kebaby, czy seitanowe żeberka barbecue. Palce lizać!

Wolontariat sprzątania plaży lub parku

Znajdźmy lokalne działania wolontariackie, aby zbierać śmieci w swojej okolicy lub w miejscu wypoczynku i poprawiać zdrowie lasu lub oceanu, przy okazji ciesząc się pięknym słońcem!

Sprawdź też, jak można być studentem przyjaznym dla środowiska.