Rok za rokiem obserwuje się wzrost liczby osób zmagających się z problemami na różnych płaszczyznach: emocjonalnej, psychicznej, jak również fizycznej. W szeregach specjalistów nie brakuje tych, którzy poszukują nowych, skutecznych metod leczenia. Jednym z takich narzędzi, które zdobywa coraz większe uznanie, jest arteterapia. Ten artykuł przybliża, na czym polega ta technika, dla kogo jest szczególnie rekomendowana oraz jakie ma korzyści.
Arteterapia, znana też jako artterapia czy artepsychoterapia, to metoda terapeutyczna opierająca się na wykorzystaniu różnorodnych technik i form sztuki, dzięki którym pacjent ma możliwość odsłonić swoje problemy i następnie, pod okiem terapeuty, je rozwiązać [1]. Innymi słowy – arteterapia to terapia przez sztukę.
Techniki stosowane w arteterapii są różnorodne i obejmują takie działania jak rzeźbienie, malowanie, śpiewanie, występowanie w przedstawieniach teatralnych czy taniec. Mimo iż może wydawać się, że arteterapia to nowatorska forma terapii, specjaliści od wielu lat doceniają wpływ sztuki na stan ducha i ciała. Termin „art therapy” został użyty po raz pierwszy w 1942 roku przez Adriana Hilla, brytyjskiego autora, artystę i nauczyciela. Wcześniej jednak już można było spotkać się z informacjami na temat leczniczych właściwości malowania, rysowania czy muzyki.
Metod arteterapii jest tyle, ile dziedzin sztuki. Jednak w praktyce psychoterapeutycznej, ośrodkach zdrowia psychicznego czy warsztatach terapii zajęciowej dominują muzykoterapia, choreoterapia oraz terapia poprzez sztuki plastyczne (malowanie, rysunek). Arteterapia może również przyjmować formę zajęć teatralnych. Ponadto, w niektórych placówkach stosuje się także biblioterapię, czyli leczenie za pomocą czytania książek.