Autyzm – czy jest chorobą?

Autyzm został wprowadzony do psychiatrii nieco ponad sto lat temu, bo w roku 1911. Autyzm objawia się problemami komunikacyjnymi, utrudnionym wyrażaniem uczuć, a także zaburzeniem w obszarze integracji wrażeń zmysłowych.

Najczęściej będzie się on objawiał w pierwszych trzech latach życia dziecka. Jakie są pierwsze objawy autyzmu? Będą to np. trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, brak zainteresowania rodzicami czy innymi dziećmi, brak chęci do przytulania, niewłaściwy rozwój mowy. Potem mogą to być trudności w myśleniu abstrakcyjnym, wąskie zainteresowania, wyalienowanie, nierozumienie zasad i sytuacji społecznych.

Czy autyzm jest chorobą?

Czym jest autyzm? Dlaczego nie jest chorobą? Wiele osób uznaje autyzm za chorobę – nic bardziej mylnego! Autyzm to zaburzenie rozwojowe. Warto pamiętać, że autyzmu nie można leczyć, można go jedynie poddawać terapii. Jeśli chodzi o terapie oddziałujące na autyzm, wyróżnić należy terapię poznawczo-behawioralną, terapię logopedyczną oraz muzykoterapię.

Czy autyzm jest czymś jednoznacznie negatywnym? Najnowsze spojrzenie na to zaburzenie rozwojowe jest zupełnie inne niż znane nam schematy myślenia. Wedle koncepcji neuroróżnorodności każdy postrzega świat nieco inaczej, każdy znajduje się bowiem na spektrum między neurotypowością a atypowością. Autystyczne postrzeganie świata jest wyjątkowe i jako takie powinno być docenione, ma bowiem wiele atutów. Osoby atypowe mają często szczególne zainteresowania, które dają im życiowe zadowolenie, a także pomagają w karierze zawodowej.

Należy pamiętać, że każda osoba z autyzmem jest inna i nie warto się w tym względzie posługiwać stereotypami

Warto doceniać neuroróżnorodność, która jest nieodłączną częścią ludzkiego świata. Należy wspierać osoby z autyzmem i tworzyć taki świat, by mogły one funkcjonować w nim jak najlepiej.

źródło: https://skleroza.pl/ – blog o zdrowiu człowieka