Podnieś swój poziom szczęścia poprzez endorfiny

Endorfiny nazywane są też hormonami szczęścia, są naszym własnym narkotykiem. Im więcej endorfin zostaje uwolnionych, tym jesteśmy bardziej zadowoleni.

Czy są zatem sposoby, aby nasz organizm produkował więcej endorfin?

Skąd się biorą endorfiny w organizmie?

Endorfiny to rodzaj hormonów wytwarzanych w mózgu. Słowo endorfina składa się z dwóch słów: endogenny i morfina, ponieważ endorfiny są endogenne. Są wytwarzane przez nasz organizm i mają mniej więcej takie samo działanie jak środek przeciwbólowy, morfina.

Endorfiny są produkowane w przysadce mózgowej, która jest małym gruczołem u podstawy mózgu. Głównym efektem działania endorfin jest zmniejszenie reakcji organizmu na ból. Endorfiny zapewniają między innymi uwalnianie dopaminy w mózgu, co daje uczucie euforii. To samo uczucie może wystąpić również podczas spożywania czekolady, stosunku płciowego i aktywności fizycznej.

Więcej o wpływie endorfin na nasze zdrowie przeczytasz w portalu nieziemsko.pl

Endorfiny  — wewnętrzna „morfina”

Endorfiny są uwalniane, gdy uprawiamy seks, śmiejemy się, jesteśmy zakochani lub ćwiczymy. Popularnie mówiąc, endorfiny pomagają mózgowi wydzielać substancje pozytywnego myślenia i dobrego nastroju. Naukowcy przyglądają się co najmniej trzem innym hormonom, a mianowicie oksytocynie, serotoninie i dopaminie. Substancje te są tak silne, że w połączeniu mogą zapewnić ulgę w bólu na równi z zastrzykiem potężnej morfiny.

Co można zrobić, aby wpłynąć na ilość endorfiny, aby stać się jeszcze szczęśliwszym?

Układ hormonalny powinien znajdować się w równowadze. Nadmiar jakiegokolwiek hormonu nie jest wskazany. Zbilansowana i różnorodna dieta jest podstawą do utrzymania równowagi hormonalnej. Dobre relacje osobiste z najbliższymi i przyjaciółmi oraz regularny sen to kolejne składniki udanego życia.

To jednak aktywność fizyczna jest kluczem do wytwarzania endorfin. Kiedy ćwiczymy, w organizmie zaczyna się pokaz fajerwerków hormonów. Wraz ze wzrostem tętna nasze ciało wytwarza do 50 różnych hormonów – najbardziej znane są endorfiny.

Warto wykorzystać także inne sposoby na poprawę nastroju, takie jak:

  • akupunktura
  • kawałek czekolady
  • uściski i buziaki
  • pogłaskanie zwierzaka

Śmiejmy się, bo to sposób na lepsze zdrowie.