zdrowe-plecy

Świetne wskazówki na zdrowe plecy

Nie ma znaczenia, ile mamy lat albo, że cierpimy na przewlekły ból pleców. A to dlatego, że w dalszym ciągu jest wiele rzeczy, które możemy zastosować, aby poprawić zdrowie naszych pleców. Oto one:

Prawidłowy sen

Sen jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o zdrowie. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie śpimy wystarczająco dużo lub nie śpimy regularnie, wówczas nasz organizm może się zbuntować, przy okazji powodując przewlekły ból. Jeśli chodzi o nasze plecy, istnieje właściwy i niewłaściwy sposób spania.

Wielu z nas uwielbia sypiać na brzuchu, ale nie jest to dobry pomysł, jeśli chodzi o zdrowie pleców. Optymalny sposób spania powinien wyglądać tak, że leżymy na boku na materacu podtrzymującym. Taka metoda pozwala na odpowiednie podparcie kręgosłupa i szyi, a także dekompresję podczas odpoczynku.

Ćwiczenia

Dużo mówi się dzisiaj o ćwiczeniach. I nie bez powodu. Wzmocnienie mięśni pleców i brzucha może zdziałać wiele dobrego dla kręgosłupa. Wzmacniając te mięśnie, pomagamy odciążyć dyski kręgosłupa.

Natomiast bez pomocy mięśni pleców cały nasz ciężar naciska na te dyski w miarę upływu dnia, potencjalnie powodując dodatkowy ból. Silne mięśnie rdzenia zmniejszają ten stres i zapewniają dodatkową ochronę kręgosłupa.

Wygodne buty

Może to zabrzmieć głupio, ale noszenie wygodnych butów może znacząco wpłynąć na zdrowie pleców. Po prostu potrzebujemy butów, które nie są znoszone, wspierają łuk stopy i pomagają jej w prawidłowym poruszaniu. Przez pojęcie „prawidłowo” chodzi o to, że podczas chodzenia buty naturalnie się zużywają. Dlatego dopilnujmy, aby zużywały się równomiernie na każdym obszarze stopy – na pięcie, wokół zewnętrznej krawędzi i w obszarze palców.

A jeśli zauważymy, że nasze buty zużywają się nierównomiernie lub znacznie w kierunku łuku stopy, warto wtedy odwiedzić lekarza, aby ocenił, jak wygląda nasz chód. A przy okazji też sprawdzi, czy wkładki ergonomiczne są właściwą opcją, aby zmniejszyć obciążenie, jakie może to powodować na dolną część kręgosłupa.

Prawidłowe podnoszenie

Jeżeli chodzi o podnoszenie ciężkich rzeczy – jak wiadomo, istnieje na to właściwy i niewłaściwy sposób. Właściwy sposób pomaga chronić plecy. Dlatego warto poświęcić czas, aby zawsze podnieść coś prawidłowo, bez względu na to, jak bardzo jest to ciężkie.

Postawa

Kręgosłup zaprojektowany jest w taki sposób, aby miał kształt określonej krzywej „S”. A kiedy nie jesteśmy wyprostowani albo nie trzymamy odpowiednio ramion, kształt ten może ulec zmianie.

Poświęcenie czasu na skupienie się na swojej postawie, nawet przez zaledwie pięć minut dziennie, może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia kręgosłupa. Właściwa postawa sprawia, że ​​używamy właściwych mięśni pleców i nie obciążamy innych części kręgosłupa, które są bardziej podatne na kontuzje.

Zdrowa waga

Utrzymanie prawidłowej wagi może bardzo pomóc naszemu kręgosłupowi. Podobnie jak wszystkie stawy w naszym ciele, dyski kręgosłupa również składają się z tkanki miękkiej.

A kiedy cierpimy na nadwagę, kładziemy dodatkowy nacisk na tę miękką tkankę. Coś takiego może prowadzić do przedwczesnego zużycia tych tkanek i powodować dodatkowy ból. Nawet niewielkie zmniejszenie wagi może już robić różnicę każdego dnia, kiedy wstaniemy z łóżka.

Zmniejszyć stres

Faktem jest, że stres może mieć bezpośredni wpływ na poziom bólu pleców. Im więcej stresu w naszym życiu, tym silniejszy może być ból pleców. Poświęcenie czasu na ćwiczenie metod relaksacji i radzenia sobie ze stresem w celu zmniejszenia jego nadmiaru może znacznie zmniejszyć ból pleców, jakiego doświadczamy, bez względu na faktyczną przyczynę.

W związku z tym warto uczęszczać regularnie na zajęcia z jogi, ćwiczyć techniki oddychania, a także brać gorący prysznic. I powinniśmy wykorzystać ten czas na dekompresję oraz zmniejszenie poziomu stresu. Jeżeli zastosujemy się do tych porad, istnieje spora szansa, że ten nękający ból pleców znacznie się obniży.

I warto również pamiętać o zbilansowanej diecie, dzięki której nasz organizm będzie mógł nie tylko prawidłowo funkcjonować, ale też z większą łatwością chronić nas przed chorobami.